Skip to content

90 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Date
Oct 2, 2005

Property Information

Block114.31
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF/1179 S 1191
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
47%
Improvement Value:$77,200
53%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,337+2.3%
2024$4,241+3.8%
2023$4,085+0.5%
2022$4,066+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12850, Page 1704

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3650, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1973