Skip to content

88 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block114.31
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,520
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
41%
Improvement Value:$101,300
59%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,094+2.3%
2024$4,981+3.8%
2023$4,798+0.9%
2022$4,756+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 18113, Page 1862Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 17292, Page 1036Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$32,990
DeedBook 3456, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1973