Skip to content

123 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Nov 22, 2002

Property Information

Block114.32
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/1179 S 1244
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,244
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
46%
Improvement Value:$81,000
54%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,466+2.3%
2024$4,367+3.8%
2023$4,206+0.5%
2022$4,187+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 11130, Page 1249

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5488, Page 621

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4721, Page 589

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4636, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1973