Skip to content

107 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Sep 2, 2015

Property Information

Block114.32
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,191
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
46%
Improvement Value:$82,300
54%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,549+2.3%
2024$4,448+3.8%
2023$4,285+0.5%
2022$4,265+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,191DeedBook 16197, Page 335Recorded9/24/2015

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 14241, Page 167

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10241, Page 350

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4763, Page 68

Property Sale

Sale
$48,900
DeedBook 4307, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1973