Skip to content

109 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block114.32
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,244
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
47%
Improvement Value:$81,000
53%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,510+2.3%
2024$4,410+3.8%
2023$4,248+0.5%
2022$4,228+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,244DeedBook 20122, Page 749Recorded9/4/2025

Property Built

Built

Year Built: 1973