Skip to content

131 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block114.32
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/1275 S 1376
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,376
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
45%
Improvement Value:$84,300
55%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,549+2.3%
2024$4,448+3.8%
2023$4,285+0.5%
2022$4,265+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft1,376DeedBook 18581, Page 1478Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,376DeedBook 18351, Page 367Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$152,100
DeedBook 11687, Page 749

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5036, Page 459

Property Sale

Sale
$22,490
DeedBook 3317, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1973