Skip to content

137 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block114.32
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,287
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
43%
Improvement Value:$89,400
57%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,701+2.3%
2024$4,596+3.8%
2023$4,428+0.5%
2022$4,407+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 15972, Page 420Recorded12/26/2014

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4740, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1976