Skip to content

68 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1978

Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block114.32
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,180
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
39%
Improvement Value:$139,600
61%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,764+2.3%
2024$6,614+4.2%
2023$6,345+0.5%
2022$6,316+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$36,745
DeedBook 3431, Page 654