Skip to content

84 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 21, 1986

Property Information

Block114.32
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/1144 S 0792
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
60%
Improvement Value:$58,500
40%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,337+2.3%
2024$4,241+3.8%
2023$4,085+0.5%
2022$4,066+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4418, Page 806