Skip to content

92 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$108,125
Last Sale Date
May 2, 1998

Property Information

Block114.32
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG/13
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
39%
Improvement Value:$142,800
61%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930+2.3%
2024$6,777+3.8%
2023$6,528+0.5%
2022$6,497+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$108,125
DeedBook 5576, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359