Skip to content

106 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1996

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jul 19, 2001

Property Information

Block114.32
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
40%
Improvement Value:$133,900
60%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,606+2.3%
2024$6,460+3.8%
2023$6,222+0.5%
2022$6,193+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10495, Page 1097

Property Sale

Sale
$94,600
DeedBook 5373, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359