Skip to content

2 Hearth CtBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2001

Property Information

Block114.32
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,416
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
42%
Improvement Value:$121,200
58%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,252+2.3%
2024$6,113+3.8%
2023$5,888+0.5%
2022$5,861+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 5546, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359