Skip to content

6 Hearth CtBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2014

Property Information

Block114.32
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
38%
Improvement Value:$141,100
62%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,820+2.3%
2024$6,669+3.8%
2023$6,424+0.5%
2022$6,394+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13662, Page 350

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12169, Page 1296

Property Sale

Sale
$143,445
DeedBook 5496, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359