Skip to content

8 Hearth CtBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$275,600
Last Sale Date
Aug 1, 2008

Property Information

Block114.32
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,344
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
40%
Improvement Value:$135,000
60%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+2.3%
2024$6,503+3.8%
2023$6,264+0.5%
2022$6,235+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,600
DeedBook 14092, Page 710

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5732, Page 508

Property Sale

Sale
$99,535
DeedBook 5449, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359