Skip to content

18 Cove StBarnegat, NJ 08005

Built 1996

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block114.32
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,400
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
38%
Improvement Value:$142,600
62%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+2.3%
2024$6,713+12.3%
2023$5,975+0.5%
2022$5,948+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 17517, Page 1319Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 15063, Page 743

Property Sale

Sale
$117,750
DeedBook 5387, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359