Skip to content

135 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block114.33
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,104
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
45%
Improvement Value:$83,700
55%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,531+2.3%
2024$4,431+3.8%
2023$4,268+0.5%
2022$4,248+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,104DeedBook 18156, Page 1787Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 15535, Page 1708

Property Sale

Sale
$27,490
DeedBook 3347, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1973