Skip to content

145 Windward DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Aug 12, 2014

Property Information

Block114.33
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,179
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
47%
Improvement Value:$77,200
53%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,337+2.3%
2024$4,241+3.8%
2023$4,085+0.5%
2022$4,066+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,179DeedBook 15874, Page 1577Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14165, Page 1098

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 12542, Page 201

Property Sale

Sale
$27,900
DeedBook 4564, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1973