Skip to content

22 Longboat AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block114.34
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,259
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
47%
Improvement Value:$77,500
53%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,346+2.3%
2024$4,250+3.8%
2023$4,094+0.5%
2022$4,075+1.5%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft1,259DeedBook 18126, Page 1099Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,259DeedBook 17130, Page 1516Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,259DeedBook 16628, Page 1059Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,259DeedBook 15896, Page 841Recorded9/18/2014

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 13669, Page 928

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 10667, Page 403

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5530, Page 478

Property Sale

Sale
$43,650
DeedBook 5454, Page 604

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4696, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1973