Skip to content

20 Longboat AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block114.34
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,619
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
36%
Improvement Value:$119,400
64%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,594+2.3%
2024$5,470+3.8%
2023$5,269+0.5%
2022$5,244+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,619DeedBook 18806, Page 160Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 13515, Page 1753

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 10871, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1973