Skip to content

6 Longboat AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block114.34
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage975
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
51%
Improvement Value:$66,000
49%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,004+2.3%
2024$3,915+5.5%
2023$3,710+0.5%
2022$3,692+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$247,500
Sq Ft975DeedBook 18540, Page 1464Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft975DeedBook 18340, Page 1993Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 15393, Page 756

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12159, Page 1502

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5162, Page 437

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4499, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1973