Skip to content

128 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block114.35
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage975
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
52%
Improvement Value:$64,200
48%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,995+2.3%
2024$3,907+3.8%
2023$3,763+0.5%
2022$3,746+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 11180, Page 633

Property Sale

Sale
$73,750
DeedBook 10936, Page 1073

Property Sale

Sale
$64,050
DeedBook 5168, Page 923

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 5091, Page 426

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 4724, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1973