Skip to content

166 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$61,051
Last Sale Date
Sep 26, 1994

Property Information

Block114.35
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,619
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
39%
Improvement Value:$107,600
61%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,251+2.3%
2024$5,135+3.8%
2023$4,946+0.5%
2022$4,923+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$61,051
DeedBook 5203, Page 911

Property Sale

Sale
$50,323
DeedBook 4211, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1973