Skip to content

9 Longboat AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block114.35
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF1G/1667
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,619
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
39%
Improvement Value:$105,700
61%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,186+2.3%
2024$5,071+3.8%
2023$4,885+0.5%
2022$4,862+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 10187, Page 1814

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4935, Page 510

Property Sale

Sale
$31,610
DeedBook 3399, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1973