Skip to content

144 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$264,900
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block114.35
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
41%
Improvement Value:$97,900
59%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,954+2.3%
2024$4,844+3.8%
2023$4,666+0.5%
2022$4,644+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$264,900
Sq Ft1,368DeedBook 18341, Page 766Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14171, Page 1818

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 12427, Page 962

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4741, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1973