Skip to content

142 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block114.35
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,619
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
41%
Improvement Value:$98,500
59%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,972+2.3%
2024$4,861+3.8%
2023$4,683+0.5%
2022$4,661+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,619DeedBook 19304, Page 1462Recorded2/17/2023

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5586, Page 240

Property Sale

Sale
$30,900
DeedBook 4536, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1973