Skip to content

73 Lamp Post DrBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block114.36
Lot21.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage1,840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
30%
Improvement Value:$179,000
70%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,663+2.3%
2024$7,493+10.1%
2023$6,805+0.5%
2022$6,774+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,840DeedBook 18831, Page 710Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$278,265
DeedBook 14074, Page 1820

Property Built

Built

Year Built: 2008