Skip to content

71 Lamp Post DrBarnegat, NJ 08005

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block114.36
Lot22.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16.5
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML3
Sq Footage1,726
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
32%
Improvement Value:$166,700
68%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,297+2.3%
2024$7,135+3.8%
2023$6,873+0.5%
2022$6,841+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$317,765
DeedBook 14058, Page 1188

Property Built

Built

Year Built: 2008