Skip to content

4 Ships CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block114.36
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,710
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
39%
Improvement Value:$110,600
61%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,362+2.3%
2024$5,243+3.8%
2023$5,050+0.5%
2022$5,027+3.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 16553, Page 1855Recorded10/27/2016

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 15091, Page 1239

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 10318, Page 1320

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 4594, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1973