Skip to content

6 Colonial CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$69,350
Last Sale Date
Aug 26, 1992

Property Information

Block114.37
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,406
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
49%
Improvement Value:$95,900
51%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+2.3%
2024$5,435+3.8%
2023$5,235+0.5%
2022$5,211+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,350
DeedBook 5009, Page 611

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4075, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1973