Skip to content

6 Silversmith CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 28, 2012

Property Information

Block114.37
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,406
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
49%
Improvement Value:$95,400
51%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,531+2.3%
2024$5,409+3.8%
2023$5,210+0.5%
2022$5,186+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 15379, Page 1432

Property Sale

Sale
$70,803
DeedBook 4457, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1973