Skip to content

8 Silversmith CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 17, 2015

Property Information

Block114.37
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,534
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
46%
Improvement Value:$105,700
54%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,838+2.3%
2024$5,708+3.8%
2023$5,499+0.5%
2022$5,473+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 13160, Page 480

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5038, Page 247

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 3391, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1973