Skip to content

7 Revere CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$59,900
Last Sale Date
May 29, 1986

Property Information

Block114.37
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,236
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
50%
Improvement Value:$87,400
50%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,245+2.3%
2024$5,129+3.8%
2023$4,941+0.5%
2022$4,918+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4431, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1973