Skip to content

25 Old Main Shore RdBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$93,500
Last Sale Date
Aug 20, 1990

Property Information

Block114.37
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF/1646 S 1646
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
45%
Improvement Value:$107,900
55%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891+2.3%
2024$5,761+3.8%
2023$5,549+0.5%
2022$5,523+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 4855, Page 297

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3979, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1973