Skip to content

43 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$164,500
Last Sale Date
May 9, 2011

Property Information

Block114.38
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,534
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
48%
Improvement Value:$92,800
52%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,359+2.3%
2024$5,240+3.8%
2023$5,047+0.5%
2022$5,024+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 14893, Page 1200

Property Sale

Sale
$32,900
DeedBook 3895, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1973