Skip to content

41 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block114.38
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,236
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
47%
Improvement Value:$98,500
53%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,504+2.3%
2024$5,382+3.8%
2023$5,185+0.5%
2022$5,161+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 16720, Page 1514Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$28,580
DeedBook 3352, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1973