Skip to content

51 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1976
Other Exempt

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 5, 2023

Property Information

Block114.39
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,754
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
38%
Improvement Value:$141,600
62%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,649+3.8%
2023$6,404+0.5%
2022$6,375+1.5%
2021$6,281+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,754DeedBook 19496, Page 386Recorded9/26/2023

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4947, Page 963

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4457, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1976