Skip to content

3 Yoke CtBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 1999

Property Information

Block114.39
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG/140
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,406
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
50%
Improvement Value:$91,500
50%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,999+2.5%
2024$4,877+4.2%
2023$4,679+0.5%
2022$4,655+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5332, Page 469

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4715, Page 410

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3859, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1976