Skip to content

33 Deck StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$29,985
Last Sale Date
Nov 19, 1974

Property Information

Block114.42
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,260
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
51%
Improvement Value:$82,300
49%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,034+2.3%
2024$4,923+3.8%
2023$4,742+0.5%
2022$4,720+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$29,985
DeedBook 3425, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1974