Skip to content

31 Deck StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block114.42
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,118
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
53%
Improvement Value:$77,100
47%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,867+2.3%
2024$4,759+3.8%
2023$4,585+0.5%
2022$4,563+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$237,500
Sq Ft1,118DeedBook 18357, Page 1175Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 13977, Page 1936

Property Sale

Sale
$191,800
DeedBook 12218, Page 213

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4642, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1974