Skip to content

27 Powderhorn DrBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block114.42
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,200
35%
Improvement Value:$161,000
65%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,389+2.3%
2024$7,225+3.8%
2023$6,960+0.5%
2022$6,927+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 16769, Page 113Recorded6/14/2017

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5155, Page 771

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4735, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4735, Page 259

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4377, Page 419