Skip to content

19 Powderhorn DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block114.42
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,144
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
49%
Improvement Value:$89,500
51%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,248+2.3%
2024$5,132+3.8%
2023$4,943+0.5%
2022$4,921+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,144DeedBook 18765, Page 1883Recorded11/8/2021

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 10145, Page 1386

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$7,100
DeedBook 4370, Page 928