Skip to content

71 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1977

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Aug 25, 1976

Property Information

Block114.43
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/18
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,739
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
43%
Improvement Value:$120,400
57%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+2.3%
2024$6,125+3.8%
2023$5,900+0.5%
2022$5,872+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3551, Page 208