Skip to content

4 Red Coat DrBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Date
Feb 18, 2008

Property Information

Block114.43
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,204
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
55%
Improvement Value:$75,600
45%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,001+2.3%
2024$4,890+3.8%
2023$4,711+0.5%
2022$4,689+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13931, Page 1707

Property Sale

Sale
$25,990
DeedBook 3616, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1976