Skip to content

28 Powderhorn DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block114.45
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,204
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
49%
Improvement Value:$90,700
51%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,296+2.3%
2024$5,179+3.8%
2023$4,988+0.5%
2022$4,965+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12717, Page 370

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 10062, Page 770

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5567, Page 257

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 4636, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1987