Skip to content

105 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1996

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Nov 17, 2019

Property Information

Block114.46
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
43%
Improvement Value:$122,800
57%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+2.3%
2024$6,230+3.8%
2023$6,001+0.5%
2022$5,973+6.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft1,360DeedBook 17710, Page 1058Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$119,325
DeedBook 5393, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359