Skip to content

99 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$87,900
Last Sale Date
Dec 23, 1997

Property Information

Block114.46
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG/13
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
43%
Improvement Value:$116,100
57%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,064+2.3%
2024$5,930+3.8%
2023$5,712+0.5%
2022$5,685+1.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 5535, Page 362

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359