Skip to content

129 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block114.47
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/19
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,846
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
31%
Improvement Value:$187,900
69%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,166+2.3%
2024$7,985+3.8%
2023$7,691+0.5%
2022$7,656+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,846DeedBook 19809, Page 375Recorded10/3/2024

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14584, Page 811

Property Sale

Sale
$175,465
DeedBook 10992, Page 1200

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359