Skip to content

127 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$259,700
Last Sale Date
Oct 30, 2002

Property Information

Block114.47
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,413
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
29%
Improvement Value:$213,700
71%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,946+2.3%
2024$8,748+3.8%
2023$8,426+0.5%
2022$8,387+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$259,700
DeedBook 11146, Page 240

Property Sale

Sale
$45,600
DeedBook 10962, Page 1662

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359