Skip to content

123 Georgetown BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$9,000
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block114.47
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,814
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
33%
Improvement Value:$179,600
67%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+2.3%
2024$7,755+3.8%
2023$7,470+0.5%
2022$7,435+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 13669, Page 1598

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12695, Page 381

Property Sale

Sale
$178,840
DeedBook 10905, Page 1145

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359