Skip to content

11 Cannonball DrBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$166,650
Last Sale Date
Feb 8, 2001

Property Information

Block114.48
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,100
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
33%
Improvement Value:$175,800
67%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,841+2.3%
2024$7,668+3.8%
2023$7,386+0.5%
2022$7,351+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$166,650
DeedBook 10314, Page 1492

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$391,000
DeedBook 10056, Page 812

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5287, Page 176

Property Sale

Sale
$778,800
DeedBook 4494, Page 359